LT | EN | RU | LV | PL | EE    Litwa | Łotwa | Estonia
 
 
 
Dodać   

Ką daryti dingus augintiniui?

Neretai tikimasi, kad kažkas pradingėlį ras ir atneš, bet iš tiesų paprastai pasiteisina būtent ŠEIMININKŲ pastangos.Čia sužinosite, kaip rašyti skelbimus, kaip ieškoti šunų ir kačių.

Pirmieji veiksmai

Jei nemačiom paspruko per daugiabutyje esančio buto duris ir nesate tikri, kad išlėkė į kiemą, apeikite visus aukštus, apklausinėkite kaimynus. Katinai neretai supainioja aukštus ir įbėga į toje pačioje pusėje esantį butą, vos durims prasivėrus. Pakabinkite skelbimą ir lifte, ir laiptinėje, matomoje vietoje. Jei neturite spausdintuvo, rašykite raštu, – svarbu perduoti informaciją, o ne gražiai sumaketuoti skelbimą. Tai bus galima padaryti vėliau, jei pirminė paieška neatneš vaisių.

Jei gyvūnas dingo individualių namų rajone ar kaime, vėlgi reikia apeiti kaimynus, visiems palikti savo kontaktą – galbūt nematė, bet pamatys po valandos. Pakabinti skelbimų ant savo tvoros, ant stulpų, stotelėje, parduotuvėje, prie kiosko, seniūnijos - ten, kur renkasi žmonės. Visada yra plėšančių skelbimus, tad nemanykite, jog rimtai paieškai užteks dviejų trijų. Tačiau pradžiai reikėtų bent tiek!

Jei aplakstėte artimiausius namus ir nieko neradote, įkelkite į portalus skelbimą, jei nemokate, tegu įdeda draugai.
 
Bet kurioje paieškos sistemoje suvedus „dingo šuo“, „rasta katė“ jums pasiūlys ne vieną svetainę, kuria galėsite pasinaudoti. Šita - irgi tinka:) Galima nusiųsti prieglaudoms, kad įkeltų į FB, bet, patikėkit, tai padės tik artimiausiu metu pamačius ir pabėgėlį, ir skelbimą, nes niekas po savaitės visuose prieglaudų FB puslapiuose skelbimų nerūšiuos, nes net ir neturės kaip tą daryti. 

Kas turi būti parašyta skelbime (internete arba popieriniame)
 
1. Turi būti nurodyta dingimo data. Ne „vakar“ ir ne „trečiadienį“, kartais gyvūno ieškoma kelias savaites, tad turi būti metai, mėnuo, diena.
2. Reikia nurodyti gyvūno rūšį (katė, šuo, šeškas), spalvą, dydį, lytį, ypatingas žymes, ar dėvėjo antkaklį. Kam tai, jei matosi iš nuotraukos? GOOGLE PAIEŠKAI LENGVINTI.
3. Nurodyti dingimo vietą. Ne vien „Vilniuje“ ar „Petrašiūnuose“, o konkrečią gatvę, namo numerį. Jei rašote, kad kažkokioj sodų bendrijoj ar kaimelį - patikėkit, 99,99 proc. Lietuvos nenutuokia, kur jis, - rašykite rajoną, artimiausią gyvenvietę taip pat.
4. Pridėkite nuotrauką. Jei neturite, paklauskite draugų, gal jie fotografavo jūsų augintinį. Jei nuotraukos nėra, labai išsamiai aprašykite gyvūno dydį, spalvą, į kokią veislę panašus, o gal panašų rasite internete (bet būtinai parašykit, kad čia ne tas gyvūnas, o panašus).
5. Duokite vieną ar du telefono numerius ir būtinai tikrinamą el. paštą (žmonės gali atsiųsti nuotrauką ar nuorodą, galų gale prieš parą matę katę tikrai nepuls skambinti, kad panašią matė, o parašyti gali). Galite parašyti, kad atsilyginsite.
 
Nesiuntinėkite sumaketuoto skelbimo prieglaudoms ir nekelkite vien tokio į skelbimus, nes iš jo nieko negalima sugooglinti: tekstas turi būti raštu ir kuo daugiau raktinių žodžių, pvz., rainas, katinas, toiterjeras, Justiniškėse, antkaklis, čipuotas, dingo, gegužės 15 d. 2018 m ir panašiai. 
 
Kaip ieškoti pabėgusios katės?

Smalsuolės katės neretai iškrenta per balkoną ar nuslysta nuo palangės, ir toli gražu ne visada sėkmingai kaip animaciniuose filmuose. Jei ne iškart pastebėjote, kad murklė dingo, ir įtariate, jog iškrito, apžiūrėkite visus krūmus po langu. Katės išsigąsta ir paprastai toli nebėga, tuo labiau, kad greičiausiai susitrenkė. Nebent kas pabaidytų.
 
Pažiūrėkite po visom mašinom kieme, plyšiuose tarp namų, po balkonais, gėlynuose. Jei neradote iš pirmo karto, apvaikščioję gretimus kiemus, grįžkite rašyti skelbimų į internetą: dažname rajone yra žmonių, kurie šeria laukines kates, ir jie gali pastebėti nepažįstamą katytę, kuri jei ne šiandien, tai galbūt po kelių dienų išalkusi išlįs iš savo užuoglaudos.

Išeikite ieškoti jos vėlai vakare, kai viskas nurimsta. Pasiimkite žibintuvėlį, su juo švieskite į visus tamsius plyšius, po mašinomis, ir žiūrėkite, ar neatsispindės jo šviesa nuo katės akių.
 
Pasitaiko, kad katės įlenda į svetimą rūsį ar sandėliuką, garažą ir išsigandusios pasislepia, todėl jų niekas nepastebi ir uždaro. BŪTINA klijuoti skelbimus apylinkėse, atkreipiant kaimynų dėmesį į šią galimybę, o dar galima ir į pašto dėžutes lapelį įmesti.
 
Jei nerandate, nenuleiskite rankų, kiekvieną vakarą eikite ir eikite... Katės kartais pasislepia ilgam, o kai skrandis ima groti maršus, pasiduoda. Konsultuokitės su gyvūnų globėjais, jie patars, ką geriausia daryti.
 
NESISTEBĖKITE, JEI JŪSŲ NAMINĖ KATĖ JŪSŲ NEPAŽINS. Jos sustresuoja ir dažnai nebėga prie šeimininko, bijo. Jei iš pirmo karto nepavyko prisikalbinti, jei matote, kad sprunka, nebegaudykite, nevykite jos, bet  įsidėmėkite, kur bėga ir kur pasislepia. Tada pagalvokite, ar turėsite kaip parsinešti, jei pagautumėt? Ar turite spec. krepšį? Išsigandusi katė yra 4 kg raumenų panikos su nagais! Jei katė neina į rankas, kreipkitės į prieglaudas, kad paskolintų "savanorį su gaudykle", tik pasirūpinkite šiuo atveju jį atsivežti ir parvežti, jei reikia.
 
Jei katinas ar katė pabėgo per morčių, bus sunkiau, grįžti gali ir su kraičiu, ir su iškabinta per peštynes akimi – o gali niekados negrįžti. Geriausia išeitis gyvūną sterilizuoti, taip ne tik instinktai nebevers ieškoti partnerio, bet ir sumažėja auglių rizika.

Kaip ieškoti pabėgusio šuns?

Šunys įvairūs, vieni netyčia pasimeta, kitus traukia laisvė ir jie ieško progos pabėgti. Pastariesiems taikykite ne paprastą antkaklį, o vadinamuosius pakinktus, kad jie neišsimautų. Čipuokite tokį bėgiką (mažytę mikroschemą veterinarijos klinikoje įleis po oda, kad tam tikru prietaisu nuskenavus, galima gauti užkoduotą joje informaciją, bet ne, tai ne siųstuvas ir pagal jį gyvūno neatseksite), o dar būtinai prikabinkite jam ant antkaklio pakabuką su savo kontaktu – išvengsite daugybės rūpesčių.

Bet jei šuo išsinėręs iš antkaklio kūrė ir nukūrė kiemais, laukais, imkitės paieškų. Net jei manote, kad jūsų senukas šuo „išėjo numirti“ lyg koks vilkas Akela, bent jau į internetą skelbimus sudėkite: yra buvę atvejų, kai senukai tiesiog pasiklydo, neprimatydami nupėdino kitu keliu ir tik atsitiktinumas (tiksliau, gyvūnų globėjų aktyvumas) vėl suvedė su šeimininkais.

Šuniui ieškoti pasitelkite šeimą, draugus, kolegas, visus, kas neabejingas. Jei surinksite bent dešimt, rajonas bus kur kas geriau išieškotas. Pasikalbėkite su tais, kurie daug mato: bobulėmis ant suoliukų, mamomis, kurios stumdo vežimėlius.

Klijuokite skelbimus. 

Deja, šunys gali nuo dingimo vietos nubėgti keletą kilometrų, o gali įšokti į svetimą mašiną, todėl jei neradote, vėlgi ieškokite internetu ir neapsiribokite savo mikrorajonu ar miesteliu.

Kaip jie atsiranda?

Kai kurie tikrai parbėga patys, ir sveikiname, jei jums pasisekė. Bet jei vis dėlto nesiseka, bent keletą mėnesių nenuleiskite rankų. Tikrinkite skelbimus apie rastus gyvūnus, - kartais kas nors tiesiog priglaudžia kuriam laikui šunį ar katę ir nepagalvoja, kad jo ieško, kol kas nors nepaprotina.

Žinoma, būtinai paskambinkite savo regiono gyvūnų prieglaudoms (ypač dėl šunų), pateikite aprašymą su nuotraukomis, nepamirškite ir sanitarinių, karantino tarnybų. Ne visos jos skelbia apie rastus gyvūnus internete. Ne visos net telefonu išduos, kad panašus į nupasakotą beglobis pas juos papuolė. Reiktų atvykti pačiam ir pasižiūrėti, arba bent jau susisiekti su to miesto prieglauda, kurios savanoriai turi galimybę lankytis tokiose tarnybose.

Lietuvoje buvo atvejis, kai pabėgęs katinas atsirado po keleto mėnesių, nukeliavęs keliasdešimt kilometrų ir tada pagautas visai kito miesto sanitarinės tarnybos. Jei šeimininkai nebūtų sekę skelbimų apie rastus gyvūnus, jiems niekas nebūtų padėjęs, nes bent kiek ilgiau pavalkatavę šuo ar katė, deja, nebeatrodo taip gražiai ir nepažįstančiam sulyginti nuotraukas sunku.
 
NEPAMIRŠKITE NUPLĖŠTI SKELBIMŲ arba panaikinti jų internete arba pakeisti statusą, jei gyvūnas atsiranda ar neduokdie randamas negyvas. Nes jie painioja kitus pradingėlius pastebėjusius ir piktina tvarkdarius. 
 
Kaip nepamesti augintinio
 
Nesinešiokite katės ant rankų arba susuktų į antklodėlę mieste. Nepalikinėkite prie atdarų langų ir balkonų. Nesivedžiokite šunų į fejerverkus, ypač jei baikštūs, maukite jiems petnešėles. Kastruokite patinus laiku, sterilizuokite kates ir kales, nes per morčių gyvūnai dažnai stengiasi pabėgti.
Nepaleidinėkite vienų šunų pasivedžioti save, taip pat katinų daugiabučių rajonuose. Instinktai parves namo? Niekas jums negarantuos. Daugybė kačių žūsta po mašinų ratais arba yra išvejamos iš savo kiemo pikto šuns, žmogaus, laukinio katino ir augintinio galite niekados neberasti. Jūs paverksit ir liausitės, o gyvūnui teks kovoti su badu, šalčiu, vaikymu, nuodijimu ir t.t., neduok dieve, jei tai dar nesterilizuota katė... BŪKITE ATSAKINGI.
 
Plačiau: http://sosgyvunai.lt/kaip-sumazinti-rizika-kad-augintinis-pabegs/
 

Zamieszczone: 2012-09-01 | aktualizacja: 2017-03-20
Numer ogłoszenia: 29636
Liczba odsłon ogłoszenia: 37194

« z powrotem

Komentarze

Gruodinukas (2018-09-19)
na NENEŠIOKITE KATINŲ PO MIESTUS ant rankų, būkit žmonės. NEVEDŽIOKITE SU PAVADĖLIAIS DAUGIABUČIŲ RAJONUOSE!!! negi sunku nusipirkti boksą? Kikoje brangu, ok, tai nusipirkite turguje!!! Pamesti katę labai lengva, o surasti tikrai sunku. ir šitaip jūs dažnai dauginate beglobių skaičių, vien dėl savo taupumo ar nesuopračio, o katiną pasmerkiate alkanam gyvenimui gatvėje.
Gruodinukas (2015-05-22)
dar antras nervinantis dalykas. vėlgi, į prieglaudos feisbuką ar paštu kai parašo dėl dingusio gyvūno, apie jį paskelbi, bet stengiuosi visada nurodyti, kad viską čia paskaitytų ir kad skelbtų specializuotuose portaluose (šiame arba kitame:)). kaip manote, ar visada randu paskelbta? neee, nes tam reikia pastangų!! neee, katė/šuo tegu sugrįžta kažkaip pats, o mes sėdėsim, lauksim ir liūdėsim. čia kokie 4 atvejai iš penkių. kaip galima taip menkai rūpintis gyvūnu, kad net tokį paprastą dalyką tingima padaryti? negi sunku suvokti, kad FB - tai tik vienadienis dalykas, jei šiandien nepamačiau pabėgėlio, tai ryt jau nebežinosiu "kur mačiau skelbimą", o ten, kur galima susirūšiuoti, ir po metų kažkas gali atrasti?.. (beje, googlis mūsuose yra žiauriai paslaptingas ir sudėtingas dalykas, nu žiauriai, praktiškai "kas tas googlis?" ir vis blogiau ir blogiau, nes paieškos esmė, raktinių žodžių suvokimas statistiškai vis prastėja). ir beje, kodėl pusė jūsų, laiškų rašytojai, vis dar nemokat LIETUVIŠKO šrifto nusistatyti?
Gruodinukas (2014-09-21)
praktiškai kasdien duodu šią nuorodą tiems, kurie rašo, kad paskelbkit, pabėgo katinas, ir praktiškai kaskart, kai tenka budėti prieglaudoje, reikia kariauti su žmonėm, kurie įsitikinę, kad kates galima nešioti ant rankų, ir kam tas krepšys, jis juk kainuoja... aha, galima nešioti, 5 kartus nuneši, o šeštą gal suklupsi... ypač baisu, kai neša iš veterinarijos ant rankų ar kokiam megztinyje, na, jei dar nuleipęs (nors normalios vet. turbūt negrąžina neatnarkozintų), gal, o jei skaudantis, susierzinęs, įpykęs dėl procedūrų? paskui rašinėja žinutes "pabėgo katinas su kateteriu kojoje";/ galvoja tik apie save, savo įpratimą, patogumą, taupumą. aišku, jei žmogus viai neturi patirties, daro kaip atrodo, bet kai tau aiškina kažkas, auginęs per visą gyvenimą vieną katiną, o tu vien iš globos išleidai ant rankų ir kojų pirštų jau nesuskaičiuojamai, ir jis geriau žino, na tai kamon.
Zet (2014-02-14) (foto)
gal su gaudykle galima bandyt... Ką gali žinot...
Nepolia (2014-02-14)
Ačiū už patarimus. Ryt ryte einam vėl ieškot, tai svarstėm apie valerijonus, strimėlę - jos gi kvapas intensyvus, aš ir žalios mėsytės prigriebsiu - čia katytės skanėstas.
Gruodinukas (2014-02-14)
na taip, ir pasisekė, ir nepasisekė... turbūt teks jaukintis tarsi nuo nulio, turėkit skanėstų, pvz., mėsos gabaliukų, kuriuos galima jai numesti, ir po truputį vis arčiau prisivilioti. išbandykit valerijonus (esenciją), kokį skuduriuką numesti link jos, gal apsvaigs ir voliosis, galėsit prieiti arčiau. tik, aišku, tada gali ir daugiau kačių atbėgti. jei jau pačiupsit, stipriai, negailėkit, už čiuprynos, ir iškart kažkur pakuokit, prieš tai gal dar suvynioti pavyks. svarbiausia, kad gyva. tikiuosi, dar kas ką patars.
IlonaKolit (2014-02-14)
Ji išsigandusi, panikuoja ir nepažįsta savų. Ir toliau vaikštinėkite su maistu, kvieskite. Geriausiai labai vėlai ar labai anksti, kai ramu, kad kuo mažiau būtų pašalinių dirgiklių.
Nepolia (2014-02-14)
Gal kas patars, ką daryti, jei pamestinukė per savaitę pasidarė baikšti ir neprisileidžia? Šiandien visai netyčia, ratais eidama namo, pamačiau savo pražuvėlę - kviečiau, mėginau prieiti artyn, bet ji vis atsigręždama spruko tolyn. Išsinešėm su dukra po indelį maisto, barškinom juo, dar matėm prabėgančią, bet taip ir dingo, nebeišsikvietėm. Ką daryt, kuo priviliot?
AisteIgn (2014-02-14)
Perskaitykit sita butinai
V-i-k-a (2014-01-19) (foto)
Radau sen internete, nezinau ar tai padeda, bet zinau kad jai negali rasti savo suns, gatavas viska ismeginti kad tik rasti ji: http://fishki.net/photo/1238835-kak-najti-poterjannuju-sobaku.html
Gruodinukas (2014-01-18)
prie viso to norisi pridėti, kad kai ieškoma gyvūno, būtinai žmonės rašytų ir emeilą, nes telefonu nupasakoti, koks ten dydis, kokia spalva, kur kas sunkiau negu tiesiog nusiųsti nuorodą ar foto.
Kary (2013-08-16)
Labai geri patarimai.
Irmulia (Lesė) (Gyvunugloba.lt) (2012-10-05)
Aciu aciu aciu! Savo darbu sarase turejau sita punkta isirasiusi :). Autoryste, zinoma, nurodysiu ;).
Realista (2012-09-08)
Santariskese uz kliniku tam rajone deja nemaciau... bet turesiu omenyje, Sindy. Sekmes Jums didziausios paieskose.
Sindy (2012-09-08)
Maniškė svetimus prisileidžia ir net pati pasiglaustyt prieina.. Dingo Pašilaičiuose, bet vienas įtarimas kilo, kad galėjo koks kaimynas išvežt paklaidint, nes kartais ant mašinos užsilipa...
Realista (2012-09-08)
Isleidau savo antra katina, galvoju gi kartu visad lakstydavo, gal kokia vietele buvo susirade, galvoju sekciau paskui :) o tas kaip priristas prie langu sedi :)
Realista (2012-09-08)
Gyvenu Santariskese, cia skelbimas: http://www.gyvunugloba.lt/lt/missing/g.48864 Labiausiai bijau, kad nebutu kur uzdaryta... ji pas mane tokia draugiska, meili, bet svetimu neprisileidzia... net kaimynu, kuriuos jau gerai pazista... Sindy, o Jus saviskes kur ieskot?
Rita R. (2012-09-08)
Mano viena katulė irgi taip prapuolė. Išėjo kartą ir nebegrįžo. Ieškojom ieškojom, visus apklausinėjom, bet taip, deja, ir nebeparėjo :( Nuo to laiko jos brolis su sesute ir vėliau atsiradę kiti katinai vieni laukan nebeišleidžiami.
Sindy (2012-09-08)
Realista, o iš kokio rajono jūs? koks jūsų katinas? Gal savos beieškodama jūsiškę pastebėsiu kur..?
Realista (2012-09-08)
o as saviskes kates nebezinau kaip ieskoti :( skelbimu desimtis iskabinau ir isdalinau, vaikai, praeiviai apklausineti, man atrodo visas rajonas zino kad jos ieskau, o ji kaip i vandeni... gi iseina i lauka, zino kur namai, visad prie pat namu sedi ir periodiskai grizta kas koki pusvalandi pasirodyti... o dabar dingo, ir niekur... kazkoks kosmaras... zodziu tik pasiguociau cia, kad jau tokia temele atsirado...
Gruodinukas (2012-09-02)
čia dar šiek tiek patarimų dėl pradingėlių: http://www.paklydeliai.lt/patarimai
Gruodinukas (2012-09-02)
pamiršau dar parašyti apie transportavimą, bet čia reiktų atskiro str., kaip sumažinti riziką, kad katė pervežant pabėgs; deja, 100 proc. to niekas negarantuos, nebent į seifą įdėsi... atrodo, ne pirmi metai, "plikom rankom" net savo gerulių naminių niekad po lauką nenešioju, vis į spec. krepšį, jokių dėžučių ir antklodžių. o neseniai išėjus iš vetkės ir belaukiant vaistinėj, kol pardavėja atsišnekės su kliente, tik žiūriu, iš mano krepšio staiga kyšt galva, - krapštėsi, krapštėsi katė ir prasibrovė pro užtrauktuką... gerai, kad tuoj pačiupau, apsiėjom be dūžtančių vitrinų. tai va galvoju, o būtų pabėgus, galėtų mane ėsti visi neklystantys teisuoliai, - ech, gerai būti neklystančiu...
Aldona T. (2012-09-01) (foto)
Labai geras straipsnis. Ačiū. Beje, pastabos dėl "šiandien" labai tinka net šio tinklalapio senbuviams.
Virgau (2012-09-01) (foto)
liuks:))
Gruodinukas (2012-09-01)
:) (neprieštaraus, net jei pasiteisinusių patarimų bus pridėta, o retorinių šūksnių pamažinta.)
Lapke (2012-09-01) (foto)
Jau spausdinuosi (autorė, tikiuosi, neprieštaraus;-)), bus puiki atmintinė kiekvienam naujam šeimininkui.


Komentarze mogą pozostawić jedynie zarejestrowany użytkownikcy.


Statistika Online: 409
   

Komentarze

Waddenis (12:52) >>
Sveiki visi! Naminiai gyvūnai man taip pat svarbūs, bet nusprendžiau, kad pirmiausia atliksiu...
Waddenis (12:51) >>
Sveiki visi! Naminiai gyvūnai man taip pat svarbūs, bet nusprendžiau, kad pirmiausia atliksiu...
Waddenis (12:49) >>
Sveiki visi! Naminiai gyvūnai man taip pat svarbūs, bet nusprendžiau, kad pirmiausia atliksiu...
KaylyTittensor (17:46) >>
Legal casinos offer a safe and regulated gaming experience....
Violeta N (0:06) >>
Atsirado!
Altair (15:04) >>
Laiminga pabaiga. Kicutė pati atrado naujus šeimininkus. Kaimynė grįžinėjo vakare iš darbo,...
Skrebas (14:48) >>
Katytė kori sveika, linksma, ir tikra namų šeimininkė , vokiečių aviganiui parodo kieno čia...
Dylangg (14:48) >>
Man atrodo, kad jei jus domina ši tema ir norite rasti ne itin brangių bilietų iš Oslo į...
Jake (14:14) >>
Sveikinu visus. Norėčiau rasti lėktuvo bilietus iš Oslo į Vilnių. Ar galite man padėti?
Jake (14:10) >>
kietas
Katynas M (17:14) >>
Pasikeitė mano tel. numeris, katinėlis nužaidė:). Dabar skambinkite 8 636 42966.
Alusia (18:02) >>
Ačiū, Nijole ❤️
P.nijole (9:05) >>
Mažutė :( Užuojauta :(