LT | EN | RU | LV | PL | EE    Lithuania | Latvia | Estonia
 
 
 
Add news   

Pradžiamokslis: kas yra namų globa?

Iškeliu šį seną straipsnį, kad galėtų pasinaudoti visos organizacijos, kurios ieško laikinos globos, - naujokų pritraukimui, koncentruotam paaiškinimui, kas per velnias ta namų globa. Naudokitės, kaip tik jums reikia, neperklausinėkit.

 

"Myliu gyvūnus, norėčiau jiems padėti, bet neturiu laiko važinėti į prieglaudas, be to, ten jų tiek daug, kad visada jausies kažkam pagailėjęs dėmesio..." Taip galvoja neretas. Bet ir ir jie gali išgelbėti gyvybę beglobiui naminiam augintiniui, kadangi egzistuoja toks dalykas, kaip laikina globa namuose.

Ir jos labai, labai trūksta Lietuvoje, ypač dabar, pavasarį, kai pasipila ne vien beglobiukų, bet ir neatsakingų žmonių augintinių vados.

Ką galima globoti?

Daugiausia kates ir šunis, bet žmonės į prieglaudas atiduoda ir jūrų kiaulytes, šeškus, triušiukus, papūgas, kitus gyvūnėlius, kuriems nepajėgia ar nebando rasti namų... Taigi, ne visi jų „iš gatvės“, išmesti ar pabėgę, gimę po balkonais. Kai kuriuos atneša patys šeimininkai, nes „nusibodo, alergija, išvykstame, nenorėjome tokios dovanos“.

Kam išvis reikalinga ta globa?

Ne iš karto atsiranda nuolatiniai namai. Gali pasitaikyti, kad būsimi šeimininkai turi tokios pat rūšies gyvūną, kuris neskiepytas, ir reikia laiko, kol ir tas, ir naujokas išbus karantiną. Be to, niekas neamžinas, ir būna, kad augintinis pergyvena savo šeimininką... Tokiems naminukams labai baisu prieglaudose, kur daug šurmulio, kitų gyvūnų, nepažįstamų žmonių, jiems būtina rami naminė globa.

Kur rasti globotinių?

Paprasčiausia pagalbos prašymų ieškoti prieglaudų, viešųjų įstaigų, užsiimančių gyvūnų globa, svetainėse. Bet kuriuo metų laiku, bet kuriuo paros metu visada atsiras kažkas, kam reikia pagalbos, ir galbūt būtent jūs padėsit ištraukti laimingą bilietą beglobiui.

Pasiskaitykit atidžiai, kokios sąlygos tinkamos: ramus buto kampelis ar erdvus voljeras, gal socializacija, jei gyvūnas išgąsdintas, o gal gydymas, jei jis sergantis, ar tiesiog meilė ir šiluma, kad jis atsigautų. Susisiekite su prašymo autoriais ir pasikalbėkite, neslėpkite, jei tai pirmas kartas: galbūt išsirinkote per sudėtingą variantą ir jums pasiūlys pagloboti mažiau problemų turintį gyvūnėlį.

Kodėl turėčiau globoti gyvūną?

Todėl, kad jūs geras žmogus ir pajutote, kad būti geram vien komentarais „jei galėčiau, visiems padėčiau“ mažoka...;)

Tai krūvos emocijų: džiaugsmas matant, kaip globotinis drąsėja, kad jus ima atpažinti. Palengvėjimas, kai ima sveikti. Rūpestis, jei kažkodėl neėda. Juokas, kai krečia pokštus, ir malonumas apie tai pasakoti kitiems. Tai nuostaba, kai staiga sužinai, jog kai kurie tavo pažįstami irgi užsiima globa, ir jūs randate dar vieną temą pokalbiams.

Tai azartas, bandant nufotografuoti judrius kačiukus ar šunelius kuo gražiau, kad jie kristų į akį būsimiems šeimininkams. Ir didžiausia laimė, kai atiduodi savo išpuoselėtą globotinį į pagaliau atsiradusius naujus namus, ir esi tikras, kad ten juo gerai rūpinsis, mylės visą likusį gyvenimą. Ypač pagalvojus, kad be tavo pagalbos šio gyvūnėlio jau greičiausiai ir nebebūtų pasaulyje.

Beje, nuotraukose matote mano globotus katulius, kurie jau turi namus:)

Kiek laiko reikia globoti gyvūną?

Labai įvairiai. Paprastai globojama, kol jis pasidovanos: skelbiami skelbimai spaudoje ir internete, ieškoma per pažįstamus. Tai gali nutikti po kelių dienų, o gal po kelių mėnesių, tad pamąstykite, jei turėsite išvažiuoti, kas galės tuo metu jį prižiūrėti. Žinoma, galima susitarti ir dėl labai apibrėžto laikotarpio, kad paskui globą perimtų kas nors kitas.

Neretai labai svarbu globa vos parai ar kelioms valandoms, kol savanoriai randa rimtesnę pagalbą. Jei globojamos laukinukės katės po sterilizacijos, tai trunka dieną, savaitę, dvi, priklausomai nuo būklės ir oro, o tada jos paleidžiamos į priprastą teritoriją.

Kur galima globoti gyvūną?

Tam tikrai nereikia rūmų ar vilų, užtenka buto, jei namiškiai ar šeimininkai neprieštarauja. Jei esate nepilnametis, būtinai gaukite tėvų leidimą, kad gyvūnėlis vėl nebūtų išmestas laukan. Bet butas - tai tik vienas iš variantų.

Įstiklintas balkonas? Šiltuoju metų laiku – tiks. Jūsų nuosavas rūsys ar sandėliukas, kuriuos galima tvarkingai uždaryti, iš kur gyvūnas nepabėgs, bet turės pakankamai vietos, oro ir šviesos? Tiks. Ypač nuošalios vietos patiktų šnypštukėms katytėms ar laukinukėms kalytėms su jauniklių vadomis. Voljeras kieme – tiks šuniui, kuris gali gyventi lauke. Nebaigtas statyti jūsų namas priemiesty – jei tik kambarys sandarus, o jūs globotinį galite lankyti periodiškai – net ir jis tiks skubiu atveju.

Kas gali globoti gyvūną?

Kantrus ir atsakingas žmogus. Daugiau beveik nieko ir nereikia. Jei jūs atsakingas, nesiimsite užduoties didesnės už galimybes. Jei jūs kantrus – naktį bruzdantis katinas neprivers jūsų jį išmesti kieman.

Tiesa, dar reiktų, kad būtumėt linkęs mokytis, ieškoti informacijos, jei kas nesiseks, kaip auklėti naujokėlį, kuo šerti ir panašiai.

Kiek kainuoja globoti gyvūną?

Tai priklauso nuo jūsų galimybių. Globoja gyvūnus ir bedarbiai, ir pensininkai, ypač tai svarbu, jei jis mažuliukas jauniklis, kuriam reikia kas kelias valandas keisti šiltą pūslę ir girdyti pienuku, – į darbą einantis žmogus sunkiai su tuo susidorotų. Tad jei neturite pinigų, už keturkojų maistą, kraiką, vaistukus, vizitus pas gydytoją sumoka kiti gyvūnų mylėtojai, skelbdami prašymus internete arba organizacijos, kurioms padedate.

Bet jei turite galimybių viską ar daug ką apmokėti pats, žinoma, niekas neprieštaraus, - paramos gyvūnų globos sričiai niekad nebus per daug:)

Kokie yra pavojai?

Pradėkim nuo maloniausio pavojaus: jūs taip pamilsite globotinį arba nutarsite, kad niekas geriau nepasirūpins, jog pasiliksite jį visam laikui!

Žinoma, yra ir kitų pavojų. Globotiniai gali sirgti, nes daugelio jų imunitetas nėra stiprus, tad reikės jiems duoti vaistų, lankytis pas veterinarą. Ar jų ligos pavojingos žmonėms? Labai retai. Visos pagrindinės kačių ir šunų problemos būdingos tik jų pačių rūšiai. Čiaudinti katė jūsų neapkrės...

Jei gyvūnas turi vidaus parazitų, tiesiog dažnai plaukitės rankas ir priminkite tai vaikams. Jei turi grybelį, silpno imuniteto žmogus gali apsikrėsti, tad jei bijote ir neturite patirties, imkitės globoti tik nuo jo pratestuotus gyvūnus.

Jei šuo ar katė buvo skriausti, jie gali bijoti žmogaus, todėl tokiu atveju reikia labai ramiai su jais bendrauti, kad iš baimės nepultų gintis. Bet kuriuo atveju, geriausia pradėti nuo globotinių, kurie nekels daug rūpesčių, kad įsivažiuotumėte pamažu. Ir dar vienas pavojus... Kad užsikabliuosite ilgam, nes su kiekvienu globotiniu galima sužinoti ką nors naujo ir patirti kažką įdomaus. To ir linkiu.


Source:  gruodinukas

Posted: 2013-02-19 | updated: 2013-11-29
News ID: 32519
Announcement views: 12402

« back

Comments

Birmanukas (2016-05-06)
Gerb. Adminai, PAKELKIT šią info. STYGIUS globos totalus. Linai labai ačiū už koncentruotą info--ir dalinamės, dalinamės.
Gruodinukas (2013-11-16)
gal pakelkit...
Gruodinukas (2013-08-12)
iš tiesų baisiau yra ne kad pasiliksi kažką vieną, o galvoti, kas bus, jei po 10 metų šeimininkai tau grąžins 20 tavo buvusių globotinių;] nes išvažiuoja, paseno (jie arba gyvūnas), atsirado sveikatos problemų (jiems arba gyvūnams), namai sudegė, alergija prasidėjo...
Skaja (2013-08-12)
Labai prasmingas straipsnis. Vienas iš atsakingesnių momentų, apie kurį rašo MarinaK - dovanojimas. Ir ne tik dėl to, kad žiauriai prisiriši prie gyvūno, bet ir tokių pat, kokiu pats esi (globėjas) šeimininkų paieška, suradimas ir patikėjimas ateityje jiems savo globotinį. Jei gyvūnas iš prieglaudos, be abejo, šis klausimas galėtų būti patikėtas visiškai ar iš dalies prieglaudai (dovanojimo skelbimų platinimas, šeimininkų atranka), bet dauguma globėjų savarankiškai pasirenka šeimininkus savo mylimam globotiniui. Dovanojant pirmenybė turėtų būti suteikta esamiems prieglaudų savanoriams ar kitiems žmonėms, kurie patys gelbėjo gyvūnus, nes tokiems žmonėms dažniausia atsakomybės netrūksta. Dovanoti geriau pagal dovanojimo sutartį (visos prieglaudos tokias sutartis turi, todėl nereikėtų apie jas pamiršti, perduodant gyvūną į nuolatinius namus). Į dovanojimo sutartį reikėtų rašyti duomenis tik iš asmens dokumentų (paprašyti, kad ir tel.Nr. pasakytų/parašytų) ir geriau šiuos duomenis atskirai išsaugoti pas save, kad ateityje galima būtų patikrinti, kaip buvusiam globotiniui sekasi naujuose namuose (dovanojimo sutartyse tokia sąlyga turėtų būti numatyta ir visose mano matytose/pasirašytose prieglaudų dovanojimo sutartyse tokia sąlyga yra). Dar ne mažiau svarbu prieš pasirašant sutartį žodžiu susitarti su busimais šeimininkais dėl kontaktavimo po padovanojimo, o taip pat apie galimybę bet kada gyvūną gražinti būtent ten, iš kur buvo paimtas. Aišku, visokių nemalonių atvejų po gyvūno padovanojimo būna, bet mano paminėtos sąlygos turi ir tam tikras teisines ir ne tik, garantijas. Sėkmės visiems globėjams ir jų globotiniams!
Gruodinukas (2013-08-12)
nesiilgi. tik ilgai gyvenęs tuose pačiuose namuose šuo ar katinas taip labai pripranta (nereiškia, kad neprisimintų pamatęs... nors gali ir neprisiminti, kad ir kaip mums liūdna būtų:)). nesužmoginkim gyvūnėlių per daug. aš stengiuosi tikėti, kad atiduodu į geresnį gyvenimą ir tikrai neverkiu palydėdama. jei įtariu, kad į blogesnį - neduodu;)
MarinaK (2013-08-12)
geras straipsnis. mane visada neramina tik tas punktas, ką daryti, jei priprasi. t.y., būtinai priprasi. kaip paskui atiduoti, kaip žinoti, kad jam bus gerai naujuose namuose. kaip žinoti, kad nesiilgi tavo namų, o laimingas kitur. nelankysi gi naujos šeimos kas savaitę. labai sunkus klausimas (bent jau man, kaip pakankamai jautriai merginai...). ..
Erika J. (Mažoji Liza (neturi prieglaudos)) (2013-08-12) (foto)
Pasidalinkit FB kas galit ir turit, šis Linos straipsnis labai labai naudingas.
Erika J. (Mažoji Liza (neturi prieglaudos)) (2013-02-21) (foto)
super! Platinkim!
Gruodinukas (2013-02-19)
skelbiu straipsnį apie naminę globą. pagalvok tik, maniau, kad senas, ogi net metai nepraėjo... jei adminai jį kartais pakels arba turėdami laiko pridės nuorodas iš naujienų, kur prašoma laikinos globos, manau, gal ir pravers kam nors.


Comments can be left by signed-in users only.


Statistika Online: 525

News

11.08 Gyvūnų Tematikos Straipsnių Vertimas iš Anglų į Lietuvių...
03.23 Prašau pagalbos padėti palaidoti katinuką (pagalbos nebereikia,...
03.03 Gal kam reikia?
02.07 Liūdna naujiena
08.28 Ieškoma kate Maša/Markiza Vilnius Naujininkai (1)
08.25 kicutė (1)
05.03 Saldi porelė ieško namų (Padovanoti)
04.01 NEMOKAMA sterilizacijos akcija Vilniuje
03.19 Dviems kastruotiems katinėliams skubiai reikalinga sodyba !!!
03.14 Dar atrodo vakar nebuvo nė menkiausio ženklo, kad šiandien bus... (1)

Comments

Waddenis (12:52) >>
Sveiki visi! Naminiai gyvūnai man taip pat svarbūs, bet nusprendžiau, kad pirmiausia atliksiu...
Waddenis (12:51) >>
Sveiki visi! Naminiai gyvūnai man taip pat svarbūs, bet nusprendžiau, kad pirmiausia atliksiu...
Waddenis (12:49) >>
Sveiki visi! Naminiai gyvūnai man taip pat svarbūs, bet nusprendžiau, kad pirmiausia atliksiu...
KaylyTittensor (17:46) >>
Legal casinos offer a safe and regulated gaming experience....
Violeta N (0:06) >>
Atsirado!
Altair (15:04) >>
Laiminga pabaiga. Kicutė pati atrado naujus šeimininkus. Kaimynė grįžinėjo vakare iš darbo,...
Skrebas (14:48) >>
Katytė kori sveika, linksma, ir tikra namų šeimininkė , vokiečių aviganiui parodo kieno čia...
Dylangg (14:48) >>
Man atrodo, kad jei jus domina ši tema ir norite rasti ne itin brangių bilietų iš Oslo į...
Jake (14:14) >>
Sveikinu visus. Norėčiau rasti lėktuvo bilietus iš Oslo į Vilnių. Ar galite man padėti?
Jake (14:10) >>
kietas
Katynas M (17:14) >>
Pasikeitė mano tel. numeris, katinėlis nužaidė:). Dabar skambinkite 8 636 42966.
Alusia (18:02) >>
Ačiū, Nijole ❤️
P.nijole (9:05) >>
Mažutė :( Užuojauta :(